Propozycje miejscowości, atrakcje, aktywny wypoczynek
10 kwietnia 2013r.
Wyjątkowa jest uroda tutejszego krajobrazu, który od piaszczystych nadmorskich wydm i rozległych rolniczych wysoczyzn przechodzi w pofałdowane,miejscami przypominające pogórze,wzniesienia,Pojezierza Kaszubskiego z mieszanymi lasami i lśniącym błękitem jeziorami.
10 kwietnia 2013r.
Lębork i powiat lęborski na początku XIX w przez jednego z niemieckich podróżników został określony jako blaue landchen,czyli błękitny kraik .Odtąd nazwa ta żyła już własnym życiem, trafiając do przewodników i publikacji etnograficznych.Rzeczywiście, i dziś lezące w oddali , gdzieś na horyzoncie lasy lub pola mają tu wyjątkowy błękitny odcień...
02 września 2013r.
GMINA WICKO W sąsiedztwie Łeby Żadna gra słów, bo istotnie o przysłowiowy rzut kamieniem chodzi. 1 000 metrów od ujścia rzeki Łeby i coraz bardziej modnego kurortu - o tej samej nazwie znajdują się przecież peryferie wsi Wicko. n3jurokliwszy po Łebie i najciekawszy według mnie zakątek ziemi lęborskiej.
02 września 2013r.
DĘBNICA KASZUBSKA Rys dziejów Dębnica Kaszubska. Siedziba gminy nad rzeką Skotawą, w lesistej okolicy. Wieś o niewiarygodnie starej metryce, znana już w XII wieku. 1485 - 1572 przedmiot zawziętych sporów między hrabią C. Puttkamerem i księciem Bogusławem X a rajcami Słupska, którzy po zwycięskich targach wybudowali w piętnastohektarowej „ostoi" młyn papierniczy, kuźnię, karczmę, szkołę, 26 tzw. dymów; ba! również zmodernizowali drogi, sieć placówek rzemiosła, handlu, usług oraz (trochę później) stworzyli ... linię kolejową, pocztę z telegrafem, przemysł (priorytet - silnikowy), komunalia ( przyrost ludności: 297 - 1586 -3400).
02 września 2013r.
Szwajcaria kaszubska To, ściśle powiedziawszy, ziemia bytowsko - lęborska. Dokładniej: północno - zachodnia część Pomorza Gdańskiego, wsparta o dolny i średni bieg rzeki Łeby, sąsiadująca bezpośrednio z Pomorzem Szczecińskim. Mimo naporu Brandenburgii i Prus, trwała zawzięcie przy swych słowiańsko - polskich obyczajach wkulturze, sztuce, życiu codziennym. Tak jest i dzisiaj. Szwajcaria Kaszubska jawi się również z prawdziwymi urokami.
02 września 2013r.
Latarnia na... ruchomych wydmach Aby zwiększyć potęgę żeglarską Brandenburgii i Prus, bismarckowski wielkorządca wybrzeża Bałtyku gen.Heinrich von Stosch (1871 1914) kazał wznieść pomiędzy Kołobrzegiem a Łebą dziesiątki nawigacyjnych punktów świetlnych, jak i latarni z prawdziwego zdarzenia.