Wycieczki, Wczasy, Wakacje nad morzem w Polsce

Propozycje miejscowości, atrakcje, aktywny wypoczynek

 

Piechotą Po Kaszubach

27 sierpnia 2013r.

Ludzi i ziemię, dusze i serca kaszubskich włościan i rybaków, krasę nadbrzeżnych pól i przybrzeżnych wód poznać można najlepiej przy pieszej wędrówce. Nie poznaje się ludzi jadąc wozem, tem mniej automobilem; nawet i przyrodą się wtedy zmysły nasze nie upoją naprawdę. Tylko piesza wędrówka nas i do ludzi spotykanych zbliży i do ich chat zaprowadzi; tylko idąc zrywamy przydrożne zioła i w kłosach zbóż ziarna liczymy, lub przystajemy, aby czy po nad pszeniczne pole czy przez łąki i łęgi na dalekie morze popatrzeć.


Wycieczka po Nadmorskim Parku Krajobrazowym

27 sierpnia 2013r.

Wycieczki Parkiem nadmorskim ku północy do altany blizko ujścia potoku Sweliny, spływającego cienistym, wąskim jarem do morza. Stąd w lewo w górę nad potokiem ścieżką, którą zwijmy Mickiewiczowską — nazwana „Men-zelweg" — do szosy. Nią w prawo -aż do Kolebek. Z drogi widok na morze. Za kościółkiem do kolebkowskiego parku; wstęp dozwolony. Pod staremi przy parku stojącemi lipami stał niegdyś dwór; nie ma dziś po nim śladu. Starą aleją koło olbrzymiej jodły po za park nad wysoki dębami, sosnami i bukami za-osły brzeg.


Dębnica Kaszubska

02 września 2013r.

DĘBNICA KASZUBSKA Rys dziejów Dębnica Kaszubska. Siedziba gminy nad rzeką Skotawą, w lesistej okolicy. Wieś o niewiarygodnie starej metryce, znana już w XII wieku. 1485 - 1572 przedmiot zawziętych sporów między hrabią C. Puttkamerem i księciem Bogusławem X a rajcami Słupska, którzy po zwycięskich targach wybudowali w piętnastohektarowej „ostoi" młyn papierniczy, kuźnię, karczmę, szkołę, 26 tzw. dymów; ba! również zmodernizowali drogi, sieć placówek rzemiosła, handlu, usług oraz (trochę później) stworzyli ... linię kolejową, pocztę z telegrafem, przemysł (priorytet - silnikowy), komunalia ( przyrost ludności: 297 - 1586 -3400).